It's Thursday,
March 28th, 2024
User
not
logged in
3
events have posted results. Click an event's "Display Results" button below to view. Please direct related questions to the race director.
Race Information
Race Name:
Trail Mix Race Minnesota - 2012
Location:
Hyland Lake Park Reserve in Bloomington
State:
Minnesota, United States
Event Information
Name of Event:
Trail Mix 50K Ultra (for solo runners)
Distance:
50.00
Measurement:
Kilometers
Date:
Saturday April 21st, 2012
Overall Results:
Trail Mix 50K Ultra (for solo runners)
Overall Place
Name
Age
Sex
Sex Place
Division
Division Place
Time
Pace
minutes/mile
State /
Province
Hometown
Race Number
1
Ryan Snell
28
M
1
25 - 29 Male
1
3:25:36.8
6:37.1
IA
Ankeny
124
2
Kurt Keiser
38
M
2
35 - 39 Male
1
3:29:14.0
6:44.1
MN
Jordan
54
3
Doug Kleemeier
45
M
3
45 - 49 Male
1
3:37:19.5
6:59.7
MN
Oakdale
56
4
Aaron Olson
29
M
4
25 - 29 Male
2
3:46:55.5
7:18.2
MN
White Bear Lake
89
5
Christopher Lofgren
28
M
5
25 - 29 Male
3
3:55:04.7
7:34.0
MN
Saint Paul
63
6
Max Peterson
22
M
6
20 - 24 Male
1
3:56:23.6
7:36.5
MN
St. Cloud
97
7
Eve Rukavina-Rembleski
43
F
1
40 - 44 Female
1
3:57:42.6
7:39.1
MN
Watertown
117
8
Elisa Johnson
33
F
2
30 - 34 Female
1
3:57:56.7
7:39.5
MN
Janesvile
50
9
Ethan Richards
31
M
7
30 -34 Male
1
3:58:12.5
7:40.0
MN
Saint Paul
107
10
Leslie Semler
30
F
3
30 - 34 Female
2
3:59:33.6
7:42.6
MN
Hermantown
122
11
John Finn
41
M
8
40 - 44 Male
1
4:03:10.6
7:49.6
MN
Maple Grove
147
12
Dylan Dragswiek
33
M
9
30 -34 Male
2
4:03:43.4
7:50.7
MN
Minneapolis
26
13
Chris Robbins
26
M
10
25 - 29 Male
4
4:04:34.4
7:52.3
MN
Minneapolis
111
14
Christi Nowak
24
F
4
20 - 24 Female
1
4:04:43.1
7:52.6
MN
Duluth
149
15
Edward Jackson
46
M
11
45 - 49 Male
2
4:06:00.8
7:55.1
MN
Edina
45
16
Doug Wiesner
54
M
12
50 - 54 Male
1
4:09:09.3
8:01.2
MN
Eden Prairie
136
17
Sonya Decker
45
F
5
45 - 49 Female
1
4:10:03.1
8:02.9
MN
Minneapolis
143
18
Aaron Hansen
31
M
13
30 -34 Male
3
4:11:13.1
8:05.1
MN
Minneapolis
37
19
Peter Maves
29
M
14
25 - 29 Male
5
4:11:36.6
8:05.9
MN
Rochester
71
20
Justin Shobe
26
M
15
25 - 29 Male
6
4:11:56.5
8:06.5
MN
Coon Rapids
123
21
Jason Rezac
38
M
16
35 - 39 Male
2
4:12:11.2
8:07.0
mn
Lakeville
106
22
stephen byrnes
42
M
17
40 - 44 Male
2
4:12:12.4
8:07.1
Mn
Orono
17
23
Kevin Rassier
53
M
18
50 - 54 Male
2
4:12:18.1
8:07.2
MN
Maple Grove
102
24
Taylor Henning
32
M
19
30 -34 Male
4
4:14:03.4
8:10.6
MN
Minneapolis
41
25
Stan Bratt
49
M
20
45 - 49 Male
3
4:16:09.3
8:14.7
MN
Minneapolis
146
26
Dan Kasper
54
M
21
50 - 54 Male
3
4:18:03.3
8:18.4
MN
Northfield
53
27
vance baran
43
M
22
40 - 44 Male
3
4:18:22.4
8:19.0
mn
independence
6
28
Eric Swanson
50
M
23
50 - 54 Male
4
4:18:32.7
8:19.3
MN
Edina
129
29
Nathan Ziemski
34
M
24
30 -34 Male
5
4:22:49.0
8:27.5
MN
Blaine
141
30
Eric Byun
34
M
25
30 -34 Male
6
4:25:43.1
8:33.2
IL
Chicago
18
31
Derek Johnson
40
M
26
40 - 44 Male
4
4:27:04.3
8:35.8
MN
St Louis Park
49
32
Brent Giebink
41
M
27
40 - 44 Male
5
4:29:49.3
8:41.1
MN
Minneapolis
34
33
Chris Gulbrandson
33
M
28
30 -34 Male
7
4:33:16.8
8:47.8
MN
Minneapolis
36
34
Jodi Roper
41
F
6
40 - 44 Female
2
4:33:19.2
8:47.8
fargo
114
35
Connor Johnson
22
M
29
20 - 24 Male
2
4:39:58.1
9:00.7
MN
Andover
48
36
Jason Chrudimsky
35
M
30
35 - 39 Male
3
4:40:15.3
9:01.2
MN
Mpls
145
37
Troy Nelson
49
M
31
45 - 49 Male
4
4:40:30.5
9:01.7
MN
St. Michael
84
38
James Rodriguez
25
M
32
25 - 29 Male
7
4:46:21.4
9:13.0
MN
Minneapolis
112
39
Aaron Brady
40
M
33
40 - 44 Male
6
4:46:30.1
9:13.3
MN
Chanhassen
14
40
Mark Lucke
51
M
34
50 - 54 Male
5
4:46:41.1
9:13.6
MN
Minnetonka
64
41
Pete Seiler
37
M
35
35 - 39 Male
4
4:46:50.6
9:13.9
MN
Minneapolis
121
42
Tom Straka
34
M
36
30 -34 Male
8
4:47:09.8
9:14.6
MN
Cotton
127
43
Rick Berg
40
M
37
40 - 44 Male
7
4:47:48.2
9:15.8
IA
Ankeny
11
44
Heather Baker
38
F
7
35 - 39 Female
1
4:47:53.2
9:16.0
Mn
Minneapolis
5
45
Kara Mendez
23
F
8
20 - 24 Female
2
4:48:11.7
9:16.6
MN
Minneapolis
75
46
Aaron Reeves
38
M
38
35 - 39 Male
5
4:48:30.6
9:17.2
MN
Rochester
105
47
John Focke
31
M
39
30 -34 Male
9
4:49:48.2
9:19.7
mn
Saint Louis Park
30
48
Peter Hulbert
33
M
40
30 -34 Male
10
4:51:59.7
9:23.9
MN
Edina
44
49
Omar Palacios
29
M
41
25 - 29 Male
8
4:52:40.4
9:25.2
MN
Burnsville
93
50
David Anthes
48
M
42
45 - 49 Male
5
4:54:04.8
9:27.9
ON
Thunder Bay
1
51
Heidi Robb
44
F
9
40 - 44 Female
3
4:55:07.4
9:29.9
MN
Maple Grove
109
52
Jim Robb
48
M
43
45 - 49 Male
6
4:55:07.6
9:29.9
MN
Maple Grove
110
53
Dave Just
52
M
44
50 - 54 Male
6
4:55:38.1
9:30.9
MN
Chaska
51
54
Scott Oremland
40
M
45
40 - 44 Male
8
4:57:14.2
9:34.0
MN
Minnetonka
92
55
Matthew Daly
45
M
46
45 - 49 Male
7
4:57:28.7
9:34.5
MN
Duluth
23
56
Steven Clinton
23
M
47
20 - 24 Male
3
4:58:57.6
9:37.3
MN
Bloomington
151
57
Jen Neuman
41
F
10
40 - 44 Female
4
4:59:14.5
9:37.9
MN
Ramsey
85
58
Neil Craigan
43
M
48
40 - 44 Male
9
4:59:25.3
9:38.2
mn
hugo
22
59
Chad Benesh
37
M
49
35 - 39 Male
6
5:02:04.1
9:43.3
MN
Minneapolis
10
60
AnnMarie Merritt
43
F
11
40 - 44 Female
5
5:02:39.1
9:44.5
MN
Hugo
76
61
Robert Lyng
53
M
50
50 - 54 Male
7
5:02:57.8
9:45.1
MN
Burnsville
65
62
Kurt Stunek
54
M
51
50 - 54 Male
8
5:04:18.0
9:47.7
MN
St Cloud
128
63
Mark Olthoff
32
M
52
30 -34 Male
11
5:04:42.7
9:48.5
MN
Eagan
91
64
Steven Bailey
33
M
53
30 -34 Male
12
5:04:42.8
9:48.5
MN
Afton
3
65
Jeannine wiitala
46
F
12
45 - 49 Female
2
5:05:34.5
9:50.1
MN
Lakeville
137
66
Eileen Moran
47
F
13
45 - 49 Female
3
5:05:34.8
9:50.1
MN
Minneapolis
82
67
Jared VanderHook
28
M
54
25 - 29 Male
9
5:05:43.4
9:50.4
MN
Minneapolis
134
68
Michael Scandrett
58
M
55
55 - 59 Male
1
5:06:50.4
9:52.6
mn
Minneapolis
119
69
Jerry heaps
56
M
56
55 - 59 Male
2
5:07:19.3
9:53.5
MN
Apple Valley
40
70
Rudy Molinek
18
M
57
19 - Under Male
1
5:08:43.6
9:56.2
MN
Northfield
79
71
Scott Bordon
44
M
58
40 - 44 Male
10
5:11:05.2
10:00.8
MN
Minneapolis
13
72
maria pilar
50
F
14
50 - 54 Female
1
5:13:09.2
10:04.8
mn
st paul
99
73
Bill Olson
42
M
59
40 - 44 Male
11
5:13:39.5
10:05.7
MN
Rosemount
90
74
Kimberly Christianson
48
F
15
45 - 49 Female
4
5:13:41.4
10:05.8
ND
Fargo
20
75
Simon Schaefer
39
M
60
35 - 39 Male
7
5:13:52.7
10:06.2
MN
Burnsville
120
76
Scott Miles
49
M
61
45 - 49 Male
8
5:15:52.8
10:10.0
MN
Mahtomedi
78
77
Jeff Pearson
60
M
62
60 - 64 Male
1
5:16:17.2
10:10.8
Mn
Lino lakes
95
78
Nathan Matuska
37
M
63
35 - 39 Male
8
5:18:52.3
10:15.8
MN
Hopkins
70
79
esteban martinez-borges
32
M
64
30 -34 Male
13
5:21:14.8
10:20.4
mn
st paul
69
80
Horst Willer
57
M
65
55 - 59 Male
3
5:23:42.5
10:25.1
MB
Winnipeg
139
81
Dominique LaSalle
25
M
66
25 - 29 Male
10
5:24:31.5
10:26.7
MN
St. Paul
58
82
Michael McElmeel
48
M
67
45 - 49 Male
9
5:24:56.8
10:27.5
IA
Cedar Rapids
73
83
Mike Farris
56
M
68
55 - 59 Male
4
5:26:26.5
10:30.4
MN
Northfield
29
84
Sheila Ross
44
F
16
40 - 44 Female
6
5:26:44.9
10:31.0
MN
Long Lake
115
85
Lynn Saari
46
F
17
45 - 49 Female
5
5:26:47.7
10:31.1
MN
Rochester
144
86
Jolene Lemmerman
30
F
18
30 - 34 Female
3
5:27:03.9
10:31.6
MN
Mound
61
87
Bruce Cameron
42
M
69
40 - 44 Male
12
5:31:28.8
10:40.2
MN
Montgomery
19
88
Michael Haukaas
40
M
70
40 - 44 Male
13
5:33:13.4
10:43.5
MN
St. Louis Park
39
89
Diane Rusness
49
F
19
45 - 49 Female
6
5:33:21.7
10:43.8
ND
Fargo
118
90
Jean Hougom
48
F
20
45 - 49 Female
7
5:35:49.7
10:48.5
WI
La Crosse
43
91
Kyle Raverty
36
M
71
35 - 39 Male
9
5:36:49.3
10:50.5
MN
Austin
103
92
Brian Rebhorn
28
M
72
25 - 29 Male
11
5:37:08.7
10:51.1
MN
Bloomington
104
93
Fabio Rozo
47
M
73
45 - 49 Male
10
5:38:10.2
10:53.1
MN
Minneapolis
116
94
Kevin Bass
40
M
74
40 - 44 Male
14
5:43:16.6
11:02.9
MN
Maple Grove
7
95
Scott Mcginnis
51
M
75
50 - 54 Male
9
5:44:07.1
11:04.6
MN
Cannon Falls
74
96
Brian Landstrom
60
M
76
60 - 64 Male
2
5:44:16.1
11:04.8
MN
Duluth
142
97
Kate Leis
35
F
21
35 - 39 Female
2
5:44:35.1
11:05.5
MN
Delano
59
98
Erin Colosimo
31
F
22
30 - 34 Female
4
5:47:46.3
11:11.6
MN
Eagan
21
99
Heather Docktor
36
F
23
35 - 39 Female
3
5:47:46.7
11:11.6
ND
Fargo
24
100
Tim Potter
58
M
77
55 - 59 Male
5
5:48:04.5
11:12.2
MN
Afton
101
Overall Place
Name
Age
Sex
Sex Place
Division
Division Place
Time
Pace
minutes/mile
State /
Province
Hometown
Race Number
101
Jim Stocco
59
M
78
55 - 59 Male
6
5:48:04.5
11:12.2
MN
Woodbury
125
102
Matt Thalman
34
M
79
30 -34 Male
14
5:48:14.3
11:12.5
ND
Fargo
130
103
Kathleen Norkol
38
F
24
35 - 39 Female
4
5:48:17.7
11:12.6
WI
Superior
87
104
Derek Norkol
40
M
80
40 - 44 Male
15
5:48:17.8
11:12.6
WI
Superior
86
105
Timothy Bauer
57
M
81
55 - 59 Male
7
5:49:28.5
11:14.9
ND
Fargo
8
106
Jen Moritz
38
F
25
35 - 39 Female
5
5:54:39.8
11:24.9
MN
Minneapolis
88
107
Jeanne McCurnin
56
F
26
55 - 59 Female
1
5:56:03.3
11:27.6
IA
Mason City
72
108
Valerie Boller
31
F
27
30 - 34 Female
5
5:58:17.3
11:31.9
MN
Maple Grove
12
109
Jill Karofsky
45
F
28
45 - 49 Female
8
5:58:48.5
11:32.9
WI
Madison
52
110
Holly Dowling
55
F
29
55 - 59 Female
2
5:58:55.5
11:33.1
WI
Verona
25
111
Ted Gamble
44
M
82
40 - 44 Male
16
5:59:24.2
11:34.1
MN
Dundas
32
112
Vince Rohr
68
M
83
65 - 69 Male
1
6:04:56.4
11:44.8
MN
Hopkins
68
113
Daniel Rood
22
M
84
20 - 24 Male
4
6:08:36.4
11:51.8
MN
Plymouth
113
114
Sergio Valverde
38
M
85
35 - 39 Male
10
6:08:51.7
11:52.3
MN
Saint Paul
133
115
Harriet Greenlee-Herndon
41
F
30
40 - 44 Female
7
6:09:09.1
11:52.9
MN
St Paul
35
116
Mark Yount
56
M
86
55 - 59 Male
8
6:14:44.7
12:03.7
MN
Minneapolis
148
117
Seth Elsheimer
59
M
87
55 - 59 Male
9
6:19:13.1
12:12.3
FL
Winter Park
27
118
Jeri Bukstein
59
F
31
55 - 59 Female
3
6:23:55.8
12:21.4
MN
Maple Grove
16
119
jim baillargeon
67
M
88
65 - 69 Male
2
6:25:16.7
12:24.0
wi
somerest
4
120
Dean Theobald
61
M
89
60 - 64 Male
3
6:29:03.2
12:31.3
MN
New Brighton
131
121
Erik Lazarich
42
M
90
40 - 44 Male
17
6:29:59.1
12:33.1
MN
Coon Rapids
150
122
Anthony Pierre
39
M
91
35 - 39 Male
11
6:31:30.3
12:36.1
MN
Northfield
98
123
Shannon Michelli
35
F
32
35 - 39 Female
6
6:38:02.4
12:48.7
MN
Anoka
77
124
John Montwill
51
M
92
50 - 54 Male
10
6:40:29.5
12:53.4
MN
Minnetonka
81
125
Randy Zellmer
57
M
93
55 - 59 Male
10
6:45:45.9
13:03.6
MN
Mankato
140
126
Travis Brenden
39
M
94
35 - 39 Male
12
7:02:38.9
13:36.2
MN
St Michael
15
127
Kristina Funseth
32
F
33
30 - 34 Female
6
7:11:00.2
13:52.3
MN
Minneapolis
31
128
ronald paquette
70
M
95
70 - Over Male
1
7:29:49.7
14:28.7
ME
albion
94
129
donnajean pohlman
61
F
34
60 - 64 Female
1
7:29:50.4
14:28.7
ME
albion
100
Division Results:
Trail Mix 50K Ultra (for solo runners)
* * * Division:
Top Male Open
(Male)
* * *
Division
Place
Name
Age
Time
1
Ryan Snell
28
3:25:36.8
2
Kurt Keiser
38
3:29:14.0
* * * Division:
Top Female Open
(Female)
* * *
Division
Place
Name
Age
Time
1
Eve Rukavina-Rembleski
43
3:57:42.6
2
Elisa Johnson
33
3:57:56.7
* * * Division:
Top Male Masters
(Male)
* * *
Division
Place
Name
Age
Time
1
Doug Kleemeier
45
3:37:19.5
2
John Finn
41
4:03:10.6
* * * Division:
Top Female Masters
(Female)
* * *
Division
Place
Name
Age
Time
1
Sonya Decker
45
4:10:03.1
2
Jodi Roper
41
4:33:19.2
* * * Division:
19 - Under Male
(Male)
* * *
Division
Place
Name
Age
Time
1
Rudy Molinek
18
5:08:43.6
* * * Division:
19 - Under Female
(Female)
* * *
No participants in this division.
* * * Division:
20 - 24 Male
(Male)
* * *
Division
Place
Name
Age
Time
1
Max Peterson
22
3:56:23.6
* * * Division:
20 - 24 Female
(Female)
* * *
Division
Place
Name
Age
Time
1
Christi Nowak
24
4:04:43.1
* * * Division:
25 - 29 Male
(Male)
* * *
Division
Place
Name
Age
Time
1
Aaron Olson
29
3:46:55.5
* * * Division:
25 - 29 Female
(Female)
* * *
No participants in this division.
* * * Division:
30 -34 Male
(Male)
* * *
Division
Place
Name
Age
Time
1
Ethan Richards
31
3:58:12.5
* * * Division:
30 - 34 Female
(Female)
* * *
Division
Place
Name
Age
Time
1
Leslie Semler
30
3:59:33.6
* * * Division:
35 - 39 Male
(Male)
* * *
Division
Place
Name
Age
Time
1
Jason Rezac
38
4:12:11.2
* * * Division:
35 - 39 Female
(Female)
* * *
Division
Place
Name
Age
Time
1
Heather Baker
38
4:47:53.2
* * * Division:
40 - 44 Male
(Male)
* * *
Division
Place
Name
Age
Time
1
stephen byrnes
42
4:12:12.4
* * * Division:
40 - 44 Female
(Female)
* * *
Division
Place
Name
Age
Time
1
Heidi Robb
44
4:55:07.4
* * * Division:
45 - 49 Male
(Male)
* * *
Division
Place
Name
Age
Time
1
Edward Jackson
46
4:06:00.8
* * * Division:
45 - 49 Female
(Female)
* * *
Division
Place
Name
Age
Time
1
Jeannine wiitala
46
5:05:34.5
* * * Division:
50 - 54 Male
(Male)
* * *
Division
Place
Name
Age
Time
1
Doug Wiesner
54
4:09:09.3
* * * Division:
50 - 54 Female
(Female)
* * *
Division
Place
Name
Age
Time
1
maria pilar
50
5:13:09.2
* * * Division:
55 - 59 Male
(Male)
* * *
Division
Place
Name
Age
Time
1
Michael Scandrett
58
5:06:50.4
* * * Division:
55 - 59 Female
(Female)
* * *
Division
Place
Name
Age
Time
1
Jeanne McCurnin
56
5:56:03.3
* * * Division:
60 - 64 Male
(Male)
* * *
Division
Place
Name
Age
Time
1
Jeff Pearson
60
5:16:17.2
* * * Division:
60 - 64 Female
(Female)
* * *
Division
Place
Name
Age
Time
1
donnajean pohlman
61
7:29:50.4
* * * Division:
65 - 69 Male
(Male)
* * *
Division
Place
Name
Age
Time
1
Vince Rohr
68
6:04:56.4
* * * Division:
65 -69 Female
(Female)
* * *
No participants in this division.
* * * Division:
70 - Over Male
(Male)
* * *
Division
Place
Name
Age
Time
1
ronald paquette
70
7:29:49.7
* * * Division:
70 - Over Female
(Female)
* * *
No participants in this division.
Event Information
Name of Event:
Trail Mix 25K (for solo runners)
Distance:
25.00
Measurement:
Kilometers
Date:
Saturday April 21st, 2012
Event Information
Name of Event:
Trail Mix 50K Team (4 person teams)
Distance:
50.00
Measurement:
Kilometers
Date:
Saturday April 21st, 2012
©2004-2024 : All rights reserved
Terms and Conditions