It's Monday,
January 22nd, 2018
User not logged in
[Run Race Header Image][Run Race logo]
  
Attention... 2 events of this race are set for display of results. Click the "Display Results" button at an event level below to view posted results. Please direct related questions to the race director.
Race Information
Race Name:Kenilworth Memorial Day 3k/5K
Location:Kenilworth
State:Illinois, United States
Event Information
Name of Event:5K
Distance:5.00
Measurement:Kilometers
Date:Sunday May 17th, 2015



Event Information
Name of Event:3K
Distance:3.00
Measurement:Kilometers
Date:Sunday May 17th, 2015
Overall Results: 3K
Overall PlaceNameAgeSexSex PlaceDivisionDivision PlaceTimePace
minutes/mile
State /
Province
HometownRace Number
1Miles Whisner9M1Male 9 and 10113:03.27:00.2ILKENILWORTH329
2Elias Boeing10M2Male 9 and 10213:08.77:03.1ILKenilworth339
3Garrick Rice42M3Male 40 to 49114:44.27:54.3ILKenilworth335
4Nicholas Kopiwoda12M4Male 11 and 12114:46.87:55.7ILKenilworth318
5James Daw9M5Male 9 and 10315:23.28:15.2ilWinnetka308
6Sylvie Rowe8F1Female 8 and Under116:09.08:39.8ILKenilworth351
7Samuel Boeing8M6Male 8 and Under116:35.98:54.2ILKenilworth340
8Scott Weisenberger56M7Male 50+116:43.18:58.1ILKenilworth334
9James Judy9M8Male 9 and 10416:54.39:04.1ILKenilworth349
10Gretta Gleeson12F2Female 11 and 12116:56.89:05.5ILWinnetka310
11Jackson Chalmers6M9Male 8 and Under216:59.49:06.8ILKenilworth304
12Olivia Dewitt16F3Female 15 to 29117:13.29:14.3ILKennilworth344
13Clare Kennedy16F4Female 15 to 29217:13.89:14.6ILKenilworth343
14Oliver Magilton7M10Male 8 and Under317:16.89:16.2ILWinnetka322
15Philip Timmerman6M11Male 8 and Under417:27.49:21.9ILKenilworth352
16Anne Feeney51F5Female 50+118:12.69:46.1ILKenilworth333
17Behn Rowe6M12Male 8 and Under518:26.09:53.3ILKenilworth350
18Stephen Chalmers42M13Male 40 to 49218:42.810:02.4ILKenilworth306
19Madeline Coirnoyer10F6Female 9 and 10118:53.010:07.8ilKenilworth307
20Noa Boeing6F7Female 8 and Under219:41.210:33.6ILKenilworth341
21Elizabeth Kelly8F8Female 8 and Under319:50.310:38.6ilKenilworth317
22Nadia Huften8F9Female 8 and Under420:00.410:43.9ILKenilworth315
23Morgan Weisenberger10F10Female 9 and 10220:29.010:59.3ILKenilworth337
24Anna Rice10F11Female 9 and 10320:29.010:59.3ILKenilworth336
25Jill LaffertyF12Female 8 and Under520:32.311:01.0ILKenilworth319
26Charley Bell12M14Male 11 and 12220:33.511:01.7ILKenilworth302
27Adrienne Weisenberger50F13Female 50+221:00.211:16.0ILKenilworth338
28Lily Grady9F14Female 9 and 10421:00.511:16.2ilWilmette312
29Stuart Timmerman8M15Male 8 and Under621:01.511:16.7ILKenilworth353
30Jenny Grady44F15Female 40 to 49121:01.911:17.0ilWilmette311
31Isaac Noel10M16Male 9 and 10522:48.912:14.3ILKenlworth323
32Anne Kelly6F16Female 8 and Under624:24.613:05.7ilKenilworth316
33Christine Guthrie48F17Female 40 to 49225:06.813:28.3ILKenilworth332
34Bennett Ruck7M17Male 8 and Under729:32.315:50.8ILKenilworth342
35William Daw7M18Male 8 and Under829:33.215:51.3ilWinnetka309
36Clive Huften7M19Male 8 and Under929:35.615:52.5ILKenilworth313
37Diego Huften9M20Male 9 and 10629:37.115:53.3ILKenilworth314
38Spencer Stepan7M21Male 8 and Under1029:38.715:54.2ILKenilworth345
39Cathy Bartholomay33F18Female 30 to 39132:18.917:20.1ILKenilworth301

Division Results: 3K
* * * Division: Top Male Overall (Male) * * *
Division
Place
NameAgeTime
1Miles Whisner913:03.2
* * * Division: Top Female Overall (Female) * * *
Division
Place
NameAgeTime
1Sylvie Rowe816:09.0
* * * Division: Male 8 and Under (Male) * * *
Division
Place
NameAgeTime
1Samuel Boeing816:35.9
2Jackson Chalmers616:59.4
3Oliver Magilton717:16.8
4Philip Timmerman617:27.4
5Behn Rowe618:26.0
6Stuart Timmerman821:01.5
7Bennett Ruck729:32.3
8William Daw729:33.2
9Clive Huften729:35.6
10Spencer Stepan729:38.7
* * * Division: Female 8 and Under (Female) * * *
Division
Place
NameAgeTime
1Noa Boeing619:41.2
2Elizabeth Kelly819:50.3
3Nadia Huften820:00.4
4Jill Lafferty020:32.3
5Anne Kelly624:24.6
* * * Division: Male 9 and 10 (Male) * * *
Division
Place
NameAgeTime
1Elias Boeing1013:08.7
2James Daw915:23.2
3James Judy916:54.3
4Isaac Noel1022:48.9
5Diego Huften929:37.1
* * * Division: Female 9 and 10 (Female) * * *
Division
Place
NameAgeTime
1Madeline Coirnoyer1018:53.0
2Morgan Weisenberger1020:29.0
3Anna Rice1020:29.0
4Lily Grady921:00.5
* * * Division: Male 11 and 12 (Male) * * *
Division
Place
NameAgeTime
1Nicholas Kopiwoda1214:46.8
2Charley Bell1220:33.5
* * * Division: Female 11 and 12 (Female) * * *
Division
Place
NameAgeTime
1Gretta Gleeson1216:56.8
* * * Division: Male 13 and 14 (Male) * * *
No participants in this division.
* * * Division: Female 13 and 14 (Female) * * *
No participants in this division.
* * * Division: Male 15 to 29 (Male) * * *
No participants in this division.
* * * Division: Female 15 to 29 (Female) * * *
Division
Place
NameAgeTime
1Olivia Dewitt1617:13.2
2Clare Kennedy1617:13.8
* * * Division: Male 30 to 39 (Male) * * *
No participants in this division.
* * * Division: Female 30 to 39 (Female) * * *
Division
Place
NameAgeTime
1Cathy Bartholomay3332:18.9
* * * Division: Male 40 to 49 (Male) * * *
Division
Place
NameAgeTime
1Garrick Rice4214:44.2
2Stephen Chalmers4218:42.8
* * * Division: Female 40 to 49 (Female) * * *
Division
Place
NameAgeTime
1Jenny Grady4421:01.9
2Christine Guthrie4825:06.8
* * * Division: Male 50+ (Male) * * *
Division
Place
NameAgeTime
1Scott Weisenberger5616:43.1
* * * Division: Female 50+ (Female) * * *
Division
Place
NameAgeTime
1Anne Feeney5118:12.6
2Adrienne Weisenberger5021:00.2
2004-2018 : All rights reserved
Terms and Conditions